| Manufacturer Part Number: | V8PL6-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 4.3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8PL6-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8PL6-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.4mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 9,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8PL6-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8PL6-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8PL6-M3/86A is new and unused, you can buy V8PL6-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8PL6-M3/86A.
| SMBG5939AE3/TR13 | Zener Diode 39V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5939AE3/TR13.pdf | |
| FSAM50SM60A | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 50A SPM32CA | FSAM50SM60A.pdf | |
| BT139-800G,127 | TRIAC 800V 16A TO220AB | BT139-800G,127.pdf | |
| SIB911DK-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 20V 2.6A SC75-6 | SIB911DK-T1-E3.pdf | |
| ADC1411S125HN/C1:5 | IC ADC 125MHZ 32HVQFN | ADC1411S125HN/C1:5.pdf | |
| ISPLSI 2128VE-250LT176 | IC CPLD 128MC 4NS 176TQFP | ISPLSI 2128VE-250LT176.pdf | |
| 5SGSMD6K3F40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD6K3F40C2LN.pdf | |
| 72V851L15PF | IC FIFO SYNC 4096X18 15NS 64QFP | 72V851L15PF.pdf | |
| 74AHC2G00DP-Q100H | NAND Gate IC 2 Channel 8-TSSOP | 74AHC2G00DP-Q100H.pdf | |
| BQ2083DBTR-V1P2 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ2083DBTR-V1P2.pdf | |
| SP809EK-L-2-9/TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | SP809EK-L-2-9/TR.pdf | |
| MAX6363LUT29+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-6 | MAX6363LUT29+T.pdf | |
| S-1142D65H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6.5V 200mA 6-HSOP | S-1142D65H-E6T2U.pdf |