| Manufacturer Part Number: | VB20100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20100S-E3/4W is new and unused, you can buy VB20100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20100S-E3/4W.
| LTC1655IS8#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | LTC1655IS8#TRPBF.pdf | |
| EP2AGX260EF29I5 | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP2AGX260EF29I5.pdf | |
| PIC16F1508-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F1508-E/ML.pdf | |
| C8051F334-GMR | 8051 C8051F33x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-QFN (4x4) | C8051F334-GMR.pdf | |
| MSP430F6777IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6777IPZR.pdf | |
| P1010PSN5DFA | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 425-TEPBGA1 | P1010PSN5DFA.pdf | |
| PS320CUAEX | 2 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-MSOP | PS320CUAEX.pdf | |
| ADM213EARUZ-REEL | 4/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | ADM213EARUZ-REEL.pdf | |
| LT6700HVIS6-1#TRPBF | Comparator General Purpose Open Collector TSOT-23-6 | LT6700HVIS6-1#TRPBF.pdf | |
| 7280L12PAG8 | IC MEM FIFO 256X9 12NS 56-TSSOP | 7280L12PAG8.pdf | |
| MC74ACT04DR2 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | MC74ACT04DR2.pdf | |
| AMIS30512C5122G | Bipolar Motor Driver Power MOSFET SPI 24-SOIC | AMIS30512C5122G.pdf | |
| XC6121A441MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A441MR-G.pdf | |
| REF01CSZ | Series Voltage Reference IC ±1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF01CSZ.pdf |