| Manufacturer Part Number: | VB20100SG-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20100SG-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20100SG-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20100SG-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20100SG-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20100SG-E3/8W is new and unused, you can buy VB20100SG-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20100SG-E3/8W.
| V20150CHM3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 | V20150CHM3/4W.pdf | |
| MCO100-12IO1 | SCR Module 1200V 156A Single Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MCO100-12IO1.pdf | |
| BC857AT-7 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-523 | BC857AT-7.pdf | |
| MB88151APNF-G-501-JNEFE1 | IC CLOCK GENERATOR SS 8SOP | MB88151APNF-G-501-JNEFE1.pdf | |
| R5F104LCAFP#V0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F104LCAFP#V0.pdf | |
| CY8C3446PVA-082 | 8051 PSOC® 3 CY8C34xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-SSOP | CY8C3446PVA-082.pdf | |
| UPSD3434EB40T6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH | UPSD3434EB40T6.pdf | |
| MAX9788ETI+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class G 28-TQFN (5x5) | MAX9788ETI+T.pdf | |
| SY10EP31VZC-TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | SY10EP31VZC-TR.pdf | |
| SN74LV573ATDWG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74LV573ATDWG4.pdf | |
| AT49F002NT-70TC | IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP | AT49F002NT-70TC.pdf | |
| JS28F256P30BFA | IC FLASH 256MBIT 110NS 56TSOP | JS28F256P30BFA.pdf | |
| DS2790G+T&R | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion 28-TDFN-EP (8x4) | DS2790G+T&R.pdf | |
| XC6120N192HR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC6120N192HR-G.pdf |