| Manufacturer Part Number: | VB20120SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20120SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20120SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20120SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20120SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20120SG-E3/4W is new and unused, you can buy VB20120SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20120SG-E3/4W.
| UG30APT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 50V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | UG30APT-E3/45.pdf | |
| MMBD4148_D87Z | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 | MMBD4148_D87Z.pdf | |
| GPP10B-E3/73 | DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL | GPP10B-E3/73.pdf | |
| 1N5420US | Diode Standard 600V 3A Surface Mount D-5B | 1N5420US.pdf | |
| GP10AHM3/54 | Diode Standard 50V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10AHM3/54.pdf | |
| C783CS | SCR Module 3700V 2826A Single Chassis Mount TO-200AF | C783CS.pdf | |
| FJN4305RTA | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 | FJN4305RTA.pdf | |
| 8N3SV76LC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0001CDI8.pdf | |
| XC5VLX220T-1FF1738C | IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA | XC5VLX220T-1FF1738C.pdf | |
| PIC18F96J94T-I/PF | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC18F96J94T-I/PF.pdf | |
| ZGP323LEP4008G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LEP4008G.pdf | |
| RE46C144SW16F | IC SMOKE DETECTOR CMOS 16-SOIC | RE46C144SW16F.pdf | |
| LMV358IPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | LMV358IPW.pdf | |
| MAX706ESA+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | MAX706ESA+T.pdf | |
| S-13A1E19-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 1A SOT-89-5 | S-13A1E19-U5T1U3.pdf |