| Manufacturer Part Number: | VB20120SG-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20120SG-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20120SG-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20120SG-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20120SG-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20120SG-E3/8W is new and unused, you can buy VB20120SG-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20120SG-E3/8W.
| MUR120-E3/54 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AC (DO-15) | MUR120-E3/54.pdf | |
| MB90F349ASPFR-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F349ASPFR-GS.pdf | |
| DG442BDJ-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 80 Ohm 16-DIP | DG442BDJ-E3.pdf | |
| OPA4188AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4188AID.pdf | |
| CS3014-INZ | Instrumentation Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail | CS3014-INZ.pdf | |
| MC10EP105MNR4G | AND/NAND Gate Configurable 4 Circuit 8 Input (2, 2, 2, 2) Input 32-QFN (5x5) | MC10EP105MNR4G.pdf | |
| S29GL128P10FFI023 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128P10FFI023.pdf | |
| LM4050QBEM3-5.0/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050QBEM3-5.0/NOPB.pdf | |
| UA78L05ACDRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 8-SOIC | UA78L05ACDRG4.pdf | |
| S-1135C31-A6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 300mA HSNT-6A | S-1135C31-A6T1U.pdf | |
| DPA425GN-TL | DPA-Switch® Converter, Power Over Ethernet and Telecom Applications Voltage Regulator IC 1 Output 8-SMD | DPA425GN-TL.pdf |