| Manufacturer Part Number: | VB20150SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20150SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20150SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20150SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20150SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20150SG-E3/4W is new and unused, you can buy VB20150SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20150SG-E3/4W.
| GHXS010A060S-D4 | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 600V 10A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GHXS010A060S-D4.pdf | |
| SE10FJ-M3/H | DIODE GEN PURP 600V 1A DO219AB | SE10FJ-M3/H.pdf | |
| SML4729AHE3/61 | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4729AHE3/61.pdf | |
| PM25RL1C120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 25A Module | PM25RL1C120.pdf | |
| THS1206IDAR | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Pipelined 32-TSSOP | THS1206IDAR.pdf | |
| LC4384C-75TN176I | IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP | LC4384C-75TN176I.pdf | |
| R5F2M122ANSP#U0 | R8C R8C/Mx/12A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F2M122ANSP#U0.pdf | |
| FSA2268TUMX | IC SWITCH DUAL SPDT 10UMLP | FSA2268TUMX.pdf | |
| ISL3152EIBZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL3152EIBZ-T.pdf | |
| LA4625-P-E | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 14-SIPHZ | LA4625-P-E.pdf | |
| TLV2474CDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2474CDR.pdf | |
| 74HC377DB,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | 74HC377DB,112.pdf | |
| S29JL032J70BHI310 | IC FLASH MEM 32MBIT R/W 48FBGA | S29JL032J70BHI310.pdf | |
| IDT71V3558S133BGI8 | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA | IDT71V3558S133BGI8.pdf | |
| IDT71V416VS15PHGI | IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP | IDT71V416VS15PHGI.pdf |