| Manufacturer Part Number: | VB30100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10184 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100S-E3/4W is new and unused, you can buy VB30100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100S-E3/4W.
| VUB160-16NOX | DIODE BRIDGE 1600V 180A | VUB160-16NOX.pdf | |
| DMV1500LF5 | RF Diode Standard - 1 Pair Series Connection 1500V 4A TO-220FPAB F5 | DMV1500LF5.pdf | |
| IPB45N06S3-16 | MOSFET N-CH 55V 45A TO-263 | IPB45N06S3-16.pdf | |
| IDTCV152PVG8 | IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP | IDTCV152PVG8.pdf | |
| 8N3SV76FC-0148CDI | VCXO IC 231.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0148CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-1164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 312.5MHz, 125MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1164CDI8.pdf | |
| LTC2262IUJ-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2262IUJ-12#PBF.pdf | |
| DAC8043AFRUZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | DAC8043AFRUZ.pdf | |
| TLV5626CDRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | TLV5626CDRG4.pdf | |
| TS80C32X2-VIB | 80C51 80C Microcontroller IC 8-Bit 60/30MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) | TS80C32X2-VIB.pdf | |
| KMPC8250ACZUMHBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | KMPC8250ACZUMHBC.pdf | |
| IS82C55A | I/O Expander 24 Parallel 44-PLCC (16.58x16.58) | IS82C55A.pdf | |
| XR16M780IL32-F | IC UART FIFO 64B 32QFN | XR16M780IL32-F.pdf | |
| EL5108IW-T7A | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | EL5108IW-T7A.pdf | |
| LM393DG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM393DG4.pdf |