| Manufacturer Part Number: | VB30100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100SG-E3/4W is new and unused, you can buy VB30100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100SG-E3/4W.
| VLZ36B-GS18 | Zener Diode 33.64V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ36B-GS18.pdf | |
| MRF9060NR1 | RF Mosfet LDMOS 26V 450mA 945MHz 18dB 60W TO-270-2 | MRF9060NR1.pdf | |
| AON6526 | MOSFET N-CH 30V 24A DFN5X6 | AON6526.pdf | |
| 8N3SV75LC-0051CDI | VCXO IC 672.1562MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0051CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-0173CDI | Clock Oscillator IC 156.2523MHz, 156.25MHz, 156.2328MHz, 156.2281MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0173CDI.pdf | |
| LCMXO2-4000ZE-3TG144I | IC FPGA 114 I/O 144TQFP | LCMXO2-4000ZE-3TG144I.pdf | |
| PIC16LC771T-I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC771T-I/SS.pdf | |
| STM32F411VET6U | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F411VET6U.pdf | |
| PIC17C752-33/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC17C752-33/PT.pdf | |
| 10AS066K4F35I4SGES | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 660K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FBGA (35x35) | 10AS066K4F35I4SGES.pdf | |
| ADG452BRZ-REEL7 | 4 Circuit IC Switch 1:1 5 Ohm 16-SO | ADG452BRZ-REEL7.pdf | |
| SN74AHCT374NSR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74AHCT374NSR.pdf | |
| AS4C2M32S-7BCN | IC SDRAM 64M 2MX32 90-BGA | AS4C2M32S-7BCN.pdf | |
| ATA6821-TUSY | IC DRIVER PWR 1CH HI SPD 14-SOIC | ATA6821-TUSY.pdf | |
| LTC2954CDDB-1#TRMPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 8-DFN (3x2) | LTC2954CDDB-1#TRMPBF.pdf |