| Manufacturer Part Number: | VB30100SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100SG-M3/4W is new and unused, you can buy VB30100SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100SG-M3/4W.
| BAS 3010S-02LRH E6327 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A TSLP-2 | BAS 3010S-02LRH E6327.pdf | |
| FDU3N40TU | MOSFET N-CH 400V 2A IPAK | FDU3N40TU.pdf | |
| LTC6954IUFF-1#PBF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider IC 1.8GHz 36-WFQFN Exposed Pad | LTC6954IUFF-1#PBF.pdf | |
| 1339AC-2SRGI | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | 1339AC-2SRGI.pdf | |
| TRS3222IPWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | TRS3222IPWR.pdf | |
| LMC6062AIMX | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6062AIMX.pdf | |
| 72V283L15PF | IC FIFO 32768X18 15NS 80QFP | 72V283L15PF.pdf | |
| MM74HCT574WMX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MM74HCT574WMX.pdf | |
| MIC79050-4.2YS-TR | IC BATTERY CHARGER LI-ION SOT223 | MIC79050-4.2YS-TR.pdf | |
| S-80136CNPF-JKVTFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80136CNPF-JKVTFG.pdf | |
| LTC3872EDDB-1#TRPBF | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-DFN (3x2) | LTC3872EDDB-1#TRPBF.pdf | |
| TPS62007QDGSRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS62007QDGSRQ1.pdf | |
| AP2138N-1.4TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 250mA SOT-23-3 | AP2138N-1.4TRG1.pdf | |
| S-1335C32-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 150mA HSNT-4-B | S-1335C32-A4T2U3.pdf |