| Manufacturer Part Number: | VBT1045BP-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1045BP-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1045BP-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1045BP-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1045BP-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1045BP-E3/4W is new and unused, you can buy VBT1045BP-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1045BP-E3/4W.
| 300UR5A | Diode Standard 50V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | 300UR5A.pdf | |
| MMBZ5242C-G3-18 | Zener Diode 12V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5242C-G3-18.pdf | |
| PEMB24,115 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 | PEMB24,115.pdf | |
| BC32716TFR | TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 | BC32716TFR.pdf | |
| DDTA144TKA-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 | DDTA144TKA-7-F.pdf | |
| NDF08N60ZG | MOSFET N-CH 600V 7.5A TO220FP | NDF08N60ZG.pdf | |
| FQB16N25CTM | MOSFET N-CH 250V 15.6A D2PAK | FQB16N25CTM.pdf | |
| NGD15N41CLT4 | IGBT 440V 15A 107W Surface Mount DPAK-3 | NGD15N41CLT4.pdf | |
| PL138-98FC-R | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 700MHz 32-LQFP Exposed Pad | PL138-98FC-R.pdf | |
| TLC1543CDWG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC1543CDWG4.pdf | |
| TMS320DM647CUTD7 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 529FCBGA | TMS320DM647CUTD7.pdf | |
| XC886C8FFI5VACFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | XC886C8FFI5VACFXUMA1.pdf | |
| MPC8541ECPXAJD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8541ECPXAJD.pdf | |
| AD8013ARZ-14-RL | IC AMP VID SGL SUPP LP 14SOIC | AD8013ARZ-14-RL.pdf | |
| HV5408PG-B-G | IC 32BIT SRL CMOS 80V 44QFP | HV5408PG-B-G.pdf |