| Manufacturer Part Number: | VBT1045BP-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16210 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1045BP-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1045BP-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1045BP-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1045BP-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1045BP-E3/8W is new and unused, you can buy VBT1045BP-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1045BP-E3/8W.
| MMSZ4700-E3-08 | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4700-E3-08.pdf | |
| BZX384B20-G3-08 | Zener Diode 20V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B20-G3-08.pdf | |
| MCR8DSMT4 | SCR 600V 8A Sensitive Gate Surface Mount DPAK-3 | MCR8DSMT4.pdf | |
| IRFD214 | MOSFET N-CH 250V 450MA 4-DIP | IRFD214.pdf | |
| NDB4050 | MOSFET N-CH 50V 15A D2PAK | NDB4050.pdf | |
| UPD78F0463GK-GAJ-AX | 78K/0 78K0/Lx3 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) FLASH | UPD78F0463GK-GAJ-AX.pdf | |
| TMS320F2802GGMS | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-BGA MICROSTAR (10.1x10.1) | TMS320F2802GGMS.pdf | |
| MAX314FESE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-SO | MAX314FESE+T.pdf | |
| LTC6431AIUF-15#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 24-QFN (4x4) | LTC6431AIUF-15#PBF.pdf | |
| LT1636CDD#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT1636CDD#PBF.pdf | |
| 74LV245PW,118 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LV245PW,118.pdf | |
| MC74HCT573ADTR2 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74HCT573ADTR2.pdf | |
| 24C01CT-I/MC | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DFN | 24C01CT-I/MC.pdf | |
| 71T75802S166BG8 | IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA | 71T75802S166BG8.pdf | |
| VND830E13TR | IC DVR HIGH SIDE 2CH 16SOIC | VND830E13TR.pdf |