| Manufacturer Part Number: | VBT1045BP-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 10A (DC) Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1045BP-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1045BP-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1045BP-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1045BP-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1045BP-M3/8W is new and unused, you can buy VBT1045BP-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1045BP-M3/8W.
| UPR40E3/TR13 | Diode Standard 400V 2A Surface Mount Powermite | UPR40E3/TR13.pdf | |
| MA2SD1000L | Diode Schottky 20V 200mA Surface Mount SSMini2-F1 | MA2SD1000L.pdf | |
| BAP64-06W,115 | RF Diode PIN - 1 Pair Common Anode 100V 100mA 240mW SOT-323 | BAP64-06W,115.pdf | |
| 1PMT5936BE3/TR7 | Zener Diode 30V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5936BE3/TR7.pdf | |
| DTA044EMT2L | TRANS PREBIAS PNP 50V VMT3 | DTA044EMT2L.pdf | |
| PDTA113ZM,315 | TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 | PDTA113ZM,315.pdf | |
| 525-01RLFT | IC CLK USER CONFIGURABLE 28-SSOP | 525-01RLFT.pdf | |
| 8N4SV75AC-0051CDI8 | VCXO IC 672.1562MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0051CDI8.pdf | |
| 8N3SV75BC-0151CDI | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0151CDI.pdf | |
| APA450-FGG256 | IC FPGA 186 I/O 256FBGA | APA450-FGG256.pdf | |
| MSP430F5326IRGCT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5326IRGCT.pdf | |
| STM32L053R6H6 | ARM® Cortex®-M0+ STM32 L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TFBGA (5x5) | STM32L053R6H6.pdf | |
| S912DG12CE1VPVE | CPU12 HC12 Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S912DG12CE1VPVE.pdf | |
| MAX3078EASA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3078EASA+T.pdf | |
| TDA18275HN/C1Y | IC HYBRID SILICON TUNER 32HVQFN | TDA18275HN/C1Y.pdf |