| Manufacturer Part Number: | VBT1080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1080S-E3/4W is new and unused, you can buy VBT1080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1080S-E3/4W.
| VSSA3L6S-M3/5AT | DIODE SCHOTTKY 60V 2.5A DO214AC | VSSA3L6S-M3/5AT.pdf | |
| SMBG5388CE3/TR13 | Zener Diode 200V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5388CE3/TR13.pdf | |
| UNR9219G0L | TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 | UNR9219G0L.pdf | |
| IRF7805ZPBF | MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC | IRF7805ZPBF.pdf | |
| 8N4SV75BC-0129CDI8 | VCXO IC 187.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0129CDI8.pdf | |
| MAX11131AUI+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 8, 15, 16 Input 1 SAR 28-TSSOP-EP | MAX11131AUI+.pdf | |
| APA1000-CGS624M | IC FPGA 440 I/O 624CCGA | APA1000-CGS624M.pdf | |
| PIC16LC770-E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC770-E/SS.pdf | |
| MPC862PVR50B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC862PVR50B.pdf | |
| MAX4667EPE | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-PDIP | MAX4667EPE.pdf | |
| LE75183DFSC | Telecom IC Line Card Access Switch 28-SOIC | LE75183DFSC.pdf | |
| MAX11505CUB+T | IC STD VIDEO FILTER 4CH 10UMAX | MAX11505CUB+T.pdf | |
| TPS79850QDGNRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA 8-MSOP-PowerPad | TPS79850QDGNRQ1.pdf | |
| S-1132B48-M5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.8V 300mA SOT-23-5 | S-1132B48-M5T1G.pdf |