| Manufacturer Part Number: | VBT1080S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1080S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1080S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1080S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1080S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1080S-E3/8W is new and unused, you can buy VBT1080S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1080S-E3/8W.
| S3J-TP | DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AB | S3J-TP.pdf | |
| 1PMT5926/TR13 | Zener Diode 11V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5926/TR13.pdf | |
| FSB70325 | Power Driver Module FET 3 Phase 250V 4.1A 27-LGA | FSB70325.pdf | |
| UM5K1NTR | MOSFET 2N-CH 30V .1A SOT-353 | UM5K1NTR.pdf | |
| AMC1304L05DWR | Isolated Module 16 bit 20M LVDS - Serial 16-SOIC | AMC1304L05DWR.pdf | |
| AD7887ARMZ-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7887ARMZ-REEL.pdf | |
| LCMXO2-256HC-6MG132C | IC FPGA 55 I/O 132CSBGA | LCMXO2-256HC-6MG132C.pdf | |
| TL074QDREP | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL074QDREP.pdf | |
| HCF40161M013TR | IC COUNTER 4BIT BINARY 16-SOIC | HCF40161M013TR.pdf | |
| ADP3625ARHZ-RL | IC MOSFET DVR 4A DL HS 8MSOP | ADP3625ARHZ-RL.pdf |