| Manufacturer Part Number: | VBT1080S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1080S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1080S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1080S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1080S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1080S-M3/4W is new and unused, you can buy VBT1080S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1080S-M3/4W.
| VS-40TPS12A-M3 | SCR 1200V 55A Standard Recovery Through Hole TO-247AC | VS-40TPS12A-M3.pdf | |
| IPL60R185C7AUMA1 | MOSFET N-CH 600V 13A 4VSON | IPL60R185C7AUMA1.pdf | |
| 8N4Q001EG-0153CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0153CDI.pdf | |
| MAX5499ETE+T | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TQFN (5x5) | MAX5499ETE+T.pdf | |
| XA6SLX4-3CSG225I | IC FPGA 132 I/O 225CSGBGA | XA6SLX4-3CSG225I.pdf | |
| A2C53182075 | IC MCU FLASH MICOM 100PIN | A2C53182075.pdf | |
| M30879FLBGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/87 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30879FLBGP#U5.pdf | |
| PCA9535DBQR | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-SSOP/QSOP | PCA9535DBQR.pdf | |
| SN74AC14DR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74AC14DR.pdf | |
| MC10H158FNR2 | Multiplexer 4 x 2:1 20-PLCC (9x9) | MC10H158FNR2.pdf | |
| 71V016SA15BFG8 | IC SRAM 1MBIT 15NS 48CABGA | 71V016SA15BFG8.pdf | |
| S29GL256P90FAIR12 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 64BGA | S29GL256P90FAIR12.pdf | |
| NCP1248AD065R2G | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-SOIC | NCP1248AD065R2G.pdf | |
| BAJ2CC0FP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A TO-252-3 | BAJ2CC0FP-E2.pdf | |
| S-T111B35MC-OGUTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA SOT-23-5 | S-T111B35MC-OGUTFG.pdf |