| Manufacturer Part Number: | VBT1080S-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT1080S-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT1080S-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT1080S-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT1080S-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT1080S-M3/8W is new and unused, you can buy VBT1080S-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT1080S-M3/8W.
| FEP16ATA | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 50V 16A Through Hole TO-220-3 | FEP16ATA.pdf | |
| PZU5.6B2,115 | Zener Diode 5.6V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU5.6B2,115.pdf | |
| DSC750500L | TRANS NPN 20V 3A MINIP3 | DSC750500L.pdf | |
| APTGF15H120T3G | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 1200V 25A 140W Chassis Mount SP3 | APTGF15H120T3G.pdf | |
| IRG4BC20SD | IGBT 600V 19A 60W Through Hole TO-220AB | IRG4BC20SD.pdf | |
| X9318WP8 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | X9318WP8.pdf | |
| XC4VFX20-11FFG672C | IC FPGA 320 I/O 672FCBGA | XC4VFX20-11FFG672C.pdf | |
| STM32F072CBU6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7) | STM32F072CBU6.pdf | |
| STM32F103R4T6A | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 16KB (16K x 8) FLASH | STM32F103R4T6A.pdf | |
| PIC24EP256MC204-E/MV | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6) | PIC24EP256MC204-E/MV.pdf | |
| P89V52X2FA,512 | 8051 89V Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | P89V52X2FA,512.pdf | |
| KMPC8313VRADDB | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 267MHz 516-TEPBGA (27x27) | KMPC8313VRADDB.pdf | |
| MTFC2GMTEA-WT | IC FLASH 16GBIT 153WFBGA | MTFC2GMTEA-WT.pdf | |
| S26KS128SDPBHV020 | IC HYPERFLASH 512MBIT 24BGA | S26KS128SDPBHV020.pdf | |
| 7026S25G | IC SRAM 256KBIT 25NS 84PGA | 7026S25G.pdf |