| Manufacturer Part Number: | VBT2045BP-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 20A (DC) Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT2045BP-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT2045BP-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT2045BP-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT2045BP-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT2045BP-E3/8W is new and unused, you can buy VBT2045BP-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT2045BP-E3/8W.
| STF2060CR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 60V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | STF2060CR.pdf | |
| 1N5371BRLG | Zener Diode 60V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5371BRLG.pdf | |
| MMSZ4716-G3-18 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4716-G3-18.pdf | |
| SMAJ4734CE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 2W ±2% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4734CE3/TR13.pdf | |
| JAN1N4130C-1 | Zener Diode 68V ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4130C-1.pdf | |
| APA450-FGG484 | IC FPGA 344 I/O 484FBGA | APA450-FGG484.pdf | |
| M37602MA-XXXFP | IC MCU 16BIT FLASH | M37602MA-XXXFP.pdf | |
| M2S050TS-FG896 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 50K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 896-FBGA (31x31) | M2S050TS-FG896.pdf | |
| THS6052IDRG4 | 2/0 Driver DSL 8-SOIC | THS6052IDRG4.pdf | |
| 73M1912-IM/F | MICRODAA VOICE DATA/FAX 32-QFN | 73M1912-IM/F.pdf | |
| M25P80-VMN6TPBA | IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SO | M25P80-VMN6TPBA.pdf | |
| LTC4244IGN#PBF | Hot Swap Controller 4 Channel CompactPCI™ 20-SSOP | LTC4244IGN#PBF.pdf | |
| BU4319G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BU4319G-TR.pdf | |
| XC6124C745ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C745ER-G.pdf | |
| LM27341SD/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1.5A 10-WFDFN Exposed Pad | LM27341SD/NOPB.pdf |