| Manufacturer Part Number: | VBT2045BP-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 20A (DC) Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT2045BP-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT2045BP-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT2045BP-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT2045BP-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT2045BP-M3/8W is new and unused, you can buy VBT2045BP-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT2045BP-M3/8W.
| W01G-E4/51 | RECTIFIER BRIDGE 1.5A 100V WOG | W01G-E4/51.pdf | |
| GP10AHE3/73 | Diode Standard 50V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10AHE3/73.pdf | |
| BZX84C13S-7-F | Zener Diode Array 2 Independent 13V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C13S-7-F.pdf | |
| 1N5376BE3/TR8 | Zener Diode 87V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5376BE3/TR8.pdf | |
| MAX145ACPA+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX145ACPA+.pdf | |
| MAX506AEWP+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SOIC W | MAX506AEWP+T.pdf | |
| DSPIC33FJ16MC101-I/P | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 20-PDIP | DSPIC33FJ16MC101-I/P.pdf | |
| ADG5412FTRUZ-EP | 4 Circuit IC Switch 1:1 11.5 Ohm 16-TSSOP | ADG5412FTRUZ-EP.pdf | |
| ICL7611BCSA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ICL7611BCSA.pdf | |
| TL3016IDG4 | Comparator with Latch Complementary, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TL3016IDG4.pdf | |
| TC7SET02F,LJ(CT | NOR Gate IC 1 Channel SMV | TC7SET02F,LJ(CT.pdf | |
| CD74AC573M96G4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | CD74AC573M96G4.pdf | |
| MT29F2G08ABAEAWP-IT:E | IC FLASH 2GBIT 48TSOP | MT29F2G08ABAEAWP-IT:E.pdf | |
| AT29C512-20PI | IC FLASH 512KBIT 200NS 32DIP | AT29C512-20PI.pdf | |
| ADP3412JR | IC MOSFET DVR DUAL N-CH 8-SOIC | ADP3412JR.pdf |