| Manufacturer Part Number: | VBT2080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT2080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT2080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT2080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT2080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT2080S-E3/4W is new and unused, you can buy VBT2080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT2080S-E3/4W.
| NSB8JT-E3/45 | Diode Standard 600V 8A Surface Mount TO-263AB | NSB8JT-E3/45.pdf | |
| MMSZ5236BT3G | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5236BT3G.pdf | |
| BF2030RE6814HTSA1 | RF Mosfet N-Channel 5V 10mA 800MHz 23dB PG-SOT143R-4 | BF2030RE6814HTSA1.pdf | |
| IXFN64N50PD2 | MOSFET N-CH 500V 52A SOT-227B | IXFN64N50PD2.pdf | |
| 8N3QV01KG-0104CDI8 | VCXO IC 425MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0104CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0013CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 672.1627MHz, 696.4217MHz, 715.5389MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0013CDI.pdf | |
| LTC1654IGN#TRPBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 16-SSOP | LTC1654IGN#TRPBF.pdf | |
| EFM32G890F64-BGA112T | ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 112-BGA (10x10) | EFM32G890F64-BGA112T.pdf | |
| MB91F224SPFV-GS-SPE1 | FR60Lite RISC FR MB91220 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F224SPFV-GS-SPE1.pdf | |
| LM3S628-EGZ50-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S628-EGZ50-C2T.pdf | |
| MAX221CAE+T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX221CAE+T.pdf | |
| ISL32175EFVZ-T | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-TSSOP | ISL32175EFVZ-T.pdf | |
| 74HCT2G08DP-Q100H | AND Gate IC 2 Channel 8-TSSOP | 74HCT2G08DP-Q100H.pdf | |
| S29GL256S10TFIV13 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 56TSOP | S29GL256S10TFIV13.pdf | |
| INA193AIDBVT | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | INA193AIDBVT.pdf |