| Manufacturer Part Number: | VBT2080S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT2080S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT2080S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT2080S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT2080S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT2080S-E3/8W is new and unused, you can buy VBT2080S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT2080S-E3/8W.
| VS-12TQ035S-M3 | Diode Schottky 35V 15A Surface Mount D2PAK | VS-12TQ035S-M3.pdf | |
| VS-6F20 | Diode Standard 200V 6A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-6F20.pdf | |
| VS-ST333S08MFL1 | SCR 800V 518A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST333S08MFL1.pdf | |
| LMX1600SLBX/NOPB | IC FREQ SYNTH DUAL 16LAMINATECSP | LMX1600SLBX/NOPB.pdf | |
| IDTADC1210S080HN-C1 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-VFQFPN (6x6) | IDTADC1210S080HN-C1.pdf | |
| MCP4131T-103E/MF | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-DFN-EP (3x3) | MCP4131T-103E/MF.pdf | |
| XC2S50E-6FTG256C | IC FPGA 182 I/O 256FTBGA | XC2S50E-6FTG256C.pdf | |
| MB89698BPFM-G-166-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89698BPFM-G-166-BND.pdf | |
| TL16C554IPNRG4 | IC ASYNC COMM ELEMENT 80-LQFP | TL16C554IPNRG4.pdf | |
| PA03 | Power Amplifier 1 Circuit 12-DIP | PA03.pdf | |
| LMC6041AIM/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6041AIM/NOPB.pdf | |
| AD8056ARZ-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD8056ARZ-REEL7.pdf | |
| CY14E101Q1A-SXI | IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 8SOIC | CY14E101Q1A-SXI.pdf | |
| NJM2800F3342-TE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 (MTP5) | NJM2800F3342-TE1.pdf | |
| LE30CD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA 8-SO | LE30CD.pdf |