| Manufacturer Part Number: | VBT2080S-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT2080S-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT2080S-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT2080S-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT2080S-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT2080S-M3/8W is new and unused, you can buy VBT2080S-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT2080S-M3/8W.
| VS-VSKE91/14 | Diode Standard 1400V (1.4kV) 100A Chassis Mount ADD-A-PAK® | VS-VSKE91/14.pdf | |
| FSBB15CH60 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 15A SPM27CA | FSBB15CH60.pdf | |
| NTP6412ANG | MOSFET N-CH 100V 58A TO-220AB | NTP6412ANG.pdf | |
| IRFSL59N10D | MOSFET N-CH 100V 59A TO-262 | IRFSL59N10D.pdf | |
| NB3H63143G00MNR2G | IC CLOCK GENERATOR PROGR 16QFN | NB3H63143G00MNR2G.pdf | |
| IDT2305B-1DCI | IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC | IDT2305B-1DCI.pdf | |
| CS5343-CZZ | ADC, Audio 24 bit 96k Serial 10-TSSOP | CS5343-CZZ.pdf | |
| TLC2272ACPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLC2272ACPW.pdf | |
| 72285L20PFI | IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64-TQFP | 72285L20PFI.pdf | |
| MC74HC132ADTG | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | MC74HC132ADTG.pdf | |
| BR24S08FVM-WTR | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP | BR24S08FVM-WTR.pdf | |
| 70V07S35J8 | IC SRAM 256KBIT 35NS 68PLCC | 70V07S35J8.pdf | |
| CY7C1380D-250AXC | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 100TQFP | CY7C1380D-250AXC.pdf | |
| DS1258Y-70IND# | IC NVSRAM 2MBIT 70NS 40EDIP | DS1258Y-70IND#.pdf | |
| UCC3809DTR-1G4 | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-SOIC | UCC3809DTR-1G4.pdf |