| Manufacturer Part Number: | VBT3045BP-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 30A (DC) Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT3045BP-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT3045BP-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT3045BP-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT3045BP-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT3045BP-E3/8W is new and unused, you can buy VBT3045BP-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT3045BP-E3/8W.
| LXA04B600 | Diode Schottky 600V 4A Surface Mount TO-263AB | LXA04B600.pdf | |
| T1030-600W | TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT | T1030-600W.pdf | |
| DMN26D0UDJ-7 | MOSFET 2N-CH 20V 0.24A SOT963 | DMN26D0UDJ-7.pdf | |
| AD9518-3ABCPZ-RL7 | IC CLOCK GEN 6CH 2GHZ 48LFCSP | AD9518-3ABCPZ-RL7.pdf | |
| MB90598PF-G-102-BNDE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90595 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90598PF-G-102-BNDE1.pdf | |
| ADG823BRM-REEL | 2 Circuit IC Switch 1:1 600 mOhm 8-MSOP | ADG823BRM-REEL.pdf | |
| ISL32372EIBZ-T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | ISL32372EIBZ-T.pdf | |
| ADV7179KCPZ | Video Encoder IC Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video 40-LFCSP-VQ (6x6) | ADV7179KCPZ.pdf | |
| CS4412A-CNZ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) or 4-Channel (Quad) Class D 48-QFN-EP (9x9) | CS4412A-CNZ.pdf | |
| OPA4228UA | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | OPA4228UA.pdf | |
| 74ACT11373DBR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 24-SSOP | 74ACT11373DBR.pdf | |
| S25FL127SABNFB100 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 8WSON | S25FL127SABNFB100.pdf | |
| STSR2PMCD-TR | IC SMART DRIVER SYNC 8-SOIC | STSR2PMCD-TR.pdf | |
| LT3066IDE-5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 12-DFN (4x3) | LT3066IDE-5#TRPBF.pdf |