| Manufacturer Part Number: | VBT3080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT3080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT3080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT3080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT3080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT3080S-E3/4W is new and unused, you can buy VBT3080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT3080S-E3/4W.
| MBR12045CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky, Reverse Polarity 45V 120A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR12045CTR.pdf | |
| MUR1540 | Diode Standard 400V 15A Through Hole TO-220AC | MUR1540.pdf | |
| PD3Z284C27-7 | Zener Diode 27V 500mW ±7% Surface Mount PowerDI™ 323 | PD3Z284C27-7.pdf | |
| STI6N62K3 | MOSFET N-CH 620V 5.5A I2PAK | STI6N62K3.pdf | |
| IDT49FCT805SOI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | IDT49FCT805SOI8.pdf | |
| 8N4DV85AC-0032CDI8 | VCXO IC 76.8MHz, 19.2MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0032CDI8.pdf | |
| A42MX16-PLG84M | IC FPGA 72 I/O 84PLCC | A42MX16-PLG84M.pdf | |
| MC68376BACAB20 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 160-QFP (28x28) | MC68376BACAB20.pdf | |
| ICS2008BY-10T | IC TIME CODE RCVR/GEN 44-TQFP | ICS2008BY-10T.pdf | |
| S29GL512S11DHB013 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512S11DHB013.pdf | |
| ADR525ARTZ-REEL7 | Shunt Voltage Reference IC ±0.4% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ADR525ARTZ-REEL7.pdf | |
| MIC29202WU | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 26 V 400mA TO-263-5 | MIC29202WU.pdf | |
| RT9166A-18GX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 600mA SOT-89-3 | RT9166A-18GX.pdf | |
| MAX17009GTL+ | - Controller, AMD SVI Voltage Regulator IC 2 Output 40-TQFN (5x5) | MAX17009GTL+.pdf |