| Manufacturer Part Number: | VBT3080S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT3080S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT3080S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT3080S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT3080S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT3080S-E3/8W is new and unused, you can buy VBT3080S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT3080S-E3/8W.
| SK33B/TR13 | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount SMB (DO-214AA) | SK33B/TR13.pdf | |
| VS-31DQ04 | Diode Schottky 40V 3.3A Through Hole C-16 | VS-31DQ04.pdf | |
| 3EZ4.3D10/TR8 | Zener Diode 4.3V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ4.3D10/TR8.pdf | |
| 1N5947D G | Zener Diode 82V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5947D G.pdf | |
| NSS1C200LT1G | TRANS PNP 100V 2A SOT-23 | NSS1C200LT1G.pdf | |
| SSM3J325F,LF | MOSFET P-CH 20V 2A S-MINI | SSM3J325F,LF.pdf | |
| ADF5000BCPZ | IC PRESCALER 18GHZ 16LFCSP | ADF5000BCPZ.pdf | |
| 2308A-3DCGI8 | IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC | 2308A-3DCGI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-204LCDI | VCXO IC 156.25MHz, 161.1328125MHz, 187.5MHz, 155.52MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-204LCDI.pdf | |
| TLV0831CP | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | TLV0831CP.pdf | |
| AD7245AAQ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-CDIP | AD7245AAQ.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-150E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-150E1.pdf | |
| PIC32MZ0512EFE100T-I/PF | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MZ0512EFE100T-I/PF.pdf | |
| MB90025EPMT-GS-203E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025EPMT-GS-203E1.pdf | |
| ISL43122IH-T | 2 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm SOT-23-8 | ISL43122IH-T.pdf |