| Manufacturer Part Number: | VBT4045BP-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 40A (DC) Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT4045BP-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT4045BP-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT4045BP-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT4045BP-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT4045BP-E3/8W is new and unused, you can buy VBT4045BP-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT4045BP-E3/8W.
| 1N4002GPHE3/73 | Diode Standard 100V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4002GPHE3/73.pdf | |
| T2535-600G-TR | TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A D2PAK | T2535-600G-TR.pdf | |
| FCP20N60FS | MOSFET N-CH 600V TO220-3 | FCP20N60FS.pdf | |
| CY28331OXCT | IC CLOCK GEN AMD 48SSOP | CY28331OXCT.pdf | |
| LTC2267IUJ-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2267IUJ-14#PBF.pdf | |
| MC8641TVU1250HC | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.25GHz 994-FCCBGA (33x33) | MC8641TVU1250HC.pdf | |
| MM74HC4066SJX | 4 Circuit IC Switch 1:1 70 Ohm 14-SOP | MM74HC4066SJX.pdf | |
| TRSF3223IDWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | TRSF3223IDWR.pdf | |
| HC55143IM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 32-PLCC | HC55143IM.pdf | |
| MAX454CSD+T | IC ANLG SWITCH PHASE-REV 14-SOIC | MAX454CSD+T.pdf | |
| 74HCT595D,118 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC | 74HCT595D,118.pdf | |
| S70GL02GP12FAIR20 | IC MEMORY DIE | S70GL02GP12FAIR20.pdf | |
| LTC2903CS6-A1#TRMPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel TSOT-23-6 | LTC2903CS6-A1#TRMPBF.pdf | |
| TPS62651YFFT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 0.75V (0.95V, 1.1V) 1 Output 800mA 9-UFBGA, DSBGA | TPS62651YFFT.pdf |