| Manufacturer Part Number: | VBT4045BP-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 40A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT4045BP-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT4045BP-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT4045BP-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT4045BP-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT4045BP-M3/8W is new and unused, you can buy VBT4045BP-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT4045BP-M3/8W.
| SBRS8140T3G | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB | SBRS8140T3G.pdf | |
| ACS110-7SN | TRIAC SENS GATE 700V 1A SOT223 | ACS110-7SN.pdf | |
| ATP401-TL-H | MOSFET N-CH 60V 100A ATPAK | ATP401-TL-H.pdf | |
| TAS5518PAGRG4 | IC PWM PROC 8CH DIG AUDIO 64TQFP | TAS5518PAGRG4.pdf | |
| 8N4Q001LG-1114CDI | Clock Oscillator IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1114CDI.pdf | |
| ADC1413S065HN/C1:5 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-HVQFN (7x7) | ADC1413S065HN/C1:5.pdf | |
| EPM2210GF256C5 | IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA | EPM2210GF256C5.pdf | |
| ST72F32AJ1B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH | ST72F32AJ1B6.pdf | |
| EQCO850SC.1 | Camera Interface 16-QFN (4x4) | EQCO850SC.1.pdf | |
| TPS2375PWR | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 8-TSSOP | TPS2375PWR.pdf | |
| TPS2377DG4 | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 8-SOIC | TPS2377DG4.pdf | |
| LT3433EFE#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 500mA (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3433EFE#TRPBF.pdf | |
| TLV73330PDBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SOT-23-5 | TLV73330PDBVT.pdf |