| Manufacturer Part Number: | VBT5202-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT5202-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT5202-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT5202-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT5202-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT5202-M3/4W is new and unused, you can buy VBT5202-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT5202-M3/4W.
| CMR1U-02FL TR13 | DIODE GEN PURP 200V 1A SMB | CMR1U-02FL TR13.pdf | |
| NZ9F4V7ST5G | Zener Diode 4.65V 200mW ±2% Surface Mount SOD-923 | NZ9F4V7ST5G.pdf | |
| CZRW55C30-G | Zener Diode 30V 500mW ±7% Surface Mount SOD-123 | CZRW55C30-G.pdf | |
| SS9018HBU | RF Transistor NPN 15V 50mA 1.1GHz 400mW Through Hole TO-92-3 | SS9018HBU.pdf | |
| BLF178P,112 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 40mA 108MHz 28.5dB 1200W SOT539A | BLF178P,112.pdf | |
| BLF8G20LS-160VU | RF Mosfet LDMOS 28V 800mA 1.81GHz ~ 1.88GHz 20dB 35.5W CDFM6 | BLF8G20LS-160VU.pdf | |
| 49FCT805CTDB | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-CDIP (0.300", 7.62mm) | 49FCT805CTDB.pdf | |
| 74HC5555D,118 | Timer/Oscillator (Single) IC 89MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 74HC5555D,118.pdf | |
| ADS1278SHKP | 24 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Sigma-Delta 84-CFP (13.8x13.8) | ADS1278SHKP.pdf | |
| A3PE3000L-PQ208 | IC FPGA 147 I/O 208QFP | A3PE3000L-PQ208.pdf | |
| S6E2GM8JHAGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2GM Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | S6E2GM8JHAGV20000.pdf | |
| AD8014ARZ-REEL | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8014ARZ-REEL.pdf | |
| 74HCT595D/AUJ | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC | 74HCT595D/AUJ.pdf | |
| TXS0102DQMR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 24Mbps 8-X2SON (1.8x1.2) | TXS0102DQMR.pdf | |
| IS42S32200L-6BLI-TR | IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA | IS42S32200L-6BLI-TR.pdf |