| Manufacturer Part Number: | VF10150S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF10150S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF10150S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF10150S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF10150S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF10150S-E3/4W is new and unused, you can buy VF10150S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF10150S-E3/4W.
| 1N3022BUR-1 | Zener Diode 12V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | 1N3022BUR-1.pdf | |
| FQA34N25 | MOSFET N-CH 250V 34A TO-3P | FQA34N25.pdf | |
| 8N4DV85LC-0034CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 167.3316MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0034CDI8.pdf | |
| 8N4SV76FC-0166CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0166CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-0027CDI | Clock Oscillator IC 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0027CDI.pdf | |
| 5SGXEA5K1F40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA5K1F40C2LN.pdf | |
| Z8E00110HEG | Z8 Z8® Plus Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z8E00110HEG.pdf | |
| STM32F415OGY6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 1MB (1M x 8) FLASH 90-WLCSP | STM32F415OGY6TR.pdf | |
| MAX456CQH+TD | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 44PLCC | MAX456CQH+TD.pdf | |
| AD8122ACPZ-R7 | 0/3 Receiver 40-LFCSP-WQ (6x6) | AD8122ACPZ-R7.pdf | |
| MCP6G02-E/MS | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6G02-E/MS.pdf | |
| AD8664ARZ-REEL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8664ARZ-REEL.pdf | |
| SY88973VKI-TR | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88973VKI-TR.pdf | |
| MT29C8G96MAZBBDJV-48 IT | IC FLASH/LPDRAM 12GBIT 168VFBGA | MT29C8G96MAZBBDJV-48 IT.pdf | |
| MIC4428ZM-TR | IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC | MIC4428ZM-TR.pdf |