| Manufacturer Part Number: | VF20100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20100SG-E3/4W is new and unused, you can buy VF20100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20100SG-E3/4W.
| IRC740PBF | MOSFET N-CH 400V 10A TO-220-5 | IRC740PBF.pdf | |
| 8N3SV76FC-0136CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0136CDI8.pdf | |
| ADS6223IRGZ25 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS6223IRGZ25.pdf | |
| AD7248AAN | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | AD7248AAN.pdf | |
| DSPIC33EP32MC504-H/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP32MC504-H/TL.pdf | |
| PIC24EP256MC202T-E/SO | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24EP256MC202T-E/SO.pdf | |
| SN75C3223DWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN75C3223DWG4.pdf | |
| THS4503IDGK | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4503IDGK.pdf | |
| NLX3G14FMUTCG | Inverter IC 3 Channel Schmitt Trigger 8-UDFN (1.45x1) | NLX3G14FMUTCG.pdf | |
| LTC3766EUFD#PBF | Power Supply Controller Synchronous Forward Controller 28-QFN (4x5) | LTC3766EUFD#PBF.pdf | |
| MAX820TESE+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX820TESE+T.pdf | |
| S-T111B15MC-OGATFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | S-T111B15MC-OGATFU.pdf |