| Manufacturer Part Number: | VF20120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20120S-E3/4W is new and unused, you can buy VF20120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20120S-E3/4W.
| VS-50WQ10FNHM3 | Diode Schottky 100V 5.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-50WQ10FNHM3.pdf | |
| DZ23C6V2-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 6.2V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C6V2-HE3-08.pdf | |
| VW2X60-12IO1 | SCR Module 1200V 43A 2-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | VW2X60-12IO1.pdf | |
| QK010RH5 | TRIAC ALTERNISTOR 1KV 10A TO220 | QK010RH5.pdf | |
| PBSS4580PA,115 | TRANS NPN 80V 5.6A SOT1061 | PBSS4580PA,115.pdf | |
| MPSA43 | TRANS NPN 200V 0.2A TO-92 | MPSA43.pdf | |
| ZTX788ASTOA | TRANS PNP 15V 3A E-LINE | ZTX788ASTOA.pdf | |
| SY100E111LJC-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 28-LCC (J-Lead) | SY100E111LJC-TR.pdf | |
| 5SGXMA3E1H29C2LN | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGXMA3E1H29C2LN.pdf | |
| MCF5232CVM100J | Coldfire V2 MCF523x Microcontroller IC 32-Bit 100MHz ROMless 196-MAPBGA (15x15) | MCF5232CVM100J.pdf | |
| LM3S3N26-IQR50-C1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S3N26-IQR50-C1.pdf | |
| TDA7294S | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 15-Multiwatt | TDA7294S.pdf | |
| LM3875T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB TO-220-11 | LM3875T.pdf | |
| AD8618ARUZ-REEL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | AD8618ARUZ-REEL.pdf | |
| MC74HC373ADTR2 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74HC373ADTR2.pdf |