| Manufacturer Part Number: | VF20120SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20120SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20120SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20120SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20120SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20120SG-M3/4W is new and unused, you can buy VF20120SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20120SG-M3/4W.
| JANTXV1N5535DUR-1 | Zener Diode 15V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N5535DUR-1.pdf | |
| T620141504DN | SCR Standard Recovery | T620141504DN.pdf | |
| EFE16F | SCR Module 1200V 75A (DC) Bridge, 3-Phase - All SCRs Chassis Mount Module | EFE16F.pdf | |
| STP21N65M5 | MOSFET N-CH 650V 17A TO-220 | STP21N65M5.pdf | |
| WM8224CSEFL/R | 3 Channel AFE 8, 10, 12, 16 Bit 360mW 32-QFN (5x5) | WM8224CSEFL/R.pdf | |
| LTC2345CUK-18#PBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 48-QFN (7x7) | LTC2345CUK-18#PBF.pdf | |
| MX7576KEQP+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-PLCC (9x9) | MX7576KEQP+.pdf | |
| 5SGXEA3K3F35C2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA3K3F35C2LN.pdf | |
| STM32L151CBT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM32L151CBT6.pdf | |
| PIC16F570-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) FLASH 28-SSOP | PIC16F570-E/SS.pdf | |
| SN74AHC245QPWRG4Q1 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHC245QPWRG4Q1.pdf | |
| SN74HCT377N | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | SN74HCT377N.pdf | |
| LT1640LIS8#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | LT1640LIS8#TRPBF.pdf | |
| TPS54040DGQ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | TPS54040DGQ.pdf | |
| MCP1602T-ADJI/MF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 8-VDFN Exposed Pad | MCP1602T-ADJI/MF.pdf |