| Manufacturer Part Number: | VF20150SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20150SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20150SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20150SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20150SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20150SG-E3/4W is new and unused, you can buy VF20150SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20150SG-E3/4W.
| IXTA180N085T | MOSFET N-CH 85V 180A TO-263 | IXTA180N085T.pdf | |
| CDC421A212RGET | IC CLK GEN 212.50MHZ 3.3V 24VQFN | CDC421A212RGET.pdf | |
| TMS320DM8147BCYE1 | IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA | TMS320DM8147BCYE1.pdf | |
| PIC16F1826-E/SS | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F1826-E/SS.pdf | |
| LH75411N0Q100C0 | ARM7® BlueStreak ; LH7 Microcontroller IC 32-Bit 84MHz ROMless | LH75411N0Q100C0.pdf | |
| NLV14066BDR2G | 4 Circuit IC Switch 1:1 280 Ohm 14-SOIC | NLV14066BDR2G.pdf | |
| LT1991ACMS#PBF | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | LT1991ACMS#PBF.pdf | |
| THS4501CDGKG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4501CDGKG4.pdf | |
| 74HC161D-Q100J | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT | 74HC161D-Q100J.pdf | |
| SN74HCT138PWRE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | SN74HCT138PWRE4.pdf | |
| LTC3419IMS#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC3419IMS#PBF.pdf | |
| TC1304-VP0EMFTR | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 10-VFDFN Exposed Pad | TC1304-VP0EMFTR.pdf |