| Manufacturer Part Number: | VF20150SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20150SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20150SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20150SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20150SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20150SG-M3/4W is new and unused, you can buy VF20150SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20150SG-M3/4W.
| VS-50WQ03FNHM3 | Diode Schottky 30V 5.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-50WQ03FNHM3.pdf | |
| 8N4SV76BC-0006CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0006CDI8.pdf | |
| 8N4QV01FG-0041CDI | VCXO IC 693.483MHz, 707.3527MHz, 693.483MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0041CDI.pdf | |
| LTC2656IFE-L12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP-EP | LTC2656IFE-L12#TRPBF.pdf | |
| A42MX36-BG272M | IC FPGA 202 I/O 272BGA | A42MX36-BG272M.pdf | |
| 10AX066H3F34I2SG | IC FPGA 492 I/O 1152FCBGA | 10AX066H3F34I2SG.pdf | |
| ATMEGA169PA-MCH | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-QFN (7x7) | ATMEGA169PA-MCH.pdf | |
| Z8F0431PH020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0431PH020EG.pdf | |
| S9S12P64J0MFT | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN-EP (7x7) | S9S12P64J0MFT.pdf | |
| MB9AF154RAPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A150RA Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB9AF154RAPMC-G-JNE2.pdf | |
| R5F563TEADFH#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | R5F563TEADFH#V0.pdf | |
| MB90022PF-GS-220 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-220.pdf | |
| AT89C51RC2-SLSIM | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 60MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89C51RC2-SLSIM.pdf | |
| MC74AC32N | OR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | MC74AC32N.pdf | |
| CD74HC21MT | AND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | CD74HC21MT.pdf |