| Manufacturer Part Number: | VF30100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9717 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 30A ITO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30100S-E3/4W is new and unused, you can buy VF30100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30100S-E3/4W.
| VLZ7V5B-GS18 | Zener Diode 7.26V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ7V5B-GS18.pdf | |
| JAN1N4974C | Zener Diode 47V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JAN1N4974C.pdf | |
| ACTT2S-800E,118 | TRIAC SENS GATE 800V 2A DPAK | ACTT2S-800E,118.pdf | |
| SI7842DP-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 30V 6.3A PPAK SO-8 | SI7842DP-T1-GE3.pdf | |
| PSMN059-150Y,115 | MOSFET N-CH 150V 43A LFPAK | PSMN059-150Y,115.pdf | |
| 8N3DV85KC-0019CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0019CDI8.pdf | |
| PIC24FJ16GA002-I/ML | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FJ16GA002-I/ML.pdf | |
| OPA2674IDR | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2674IDR.pdf | |
| 74AHCT1G125DCKTE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | 74AHCT1G125DCKTE4.pdf | |
| AT24C02-10TI-1.8 SL383 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | AT24C02-10TI-1.8 SL383.pdf | |
| CY7C1049DV33-10VXIT | IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ | CY7C1049DV33-10VXIT.pdf | |
| TOP233G | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz SMD-8B | TOP233G.pdf | |
| LT1160IS#TRPBF | IC PWR MOSFET DRIVER N-CH 14SOIC | LT1160IS#TRPBF.pdf | |
| S-1333A21-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 300mA HSNT-4-A | S-1333A21-A4T1U3.pdf |