| Manufacturer Part Number: | VF30120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30120S-E3/4W is new and unused, you can buy VF30120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30120S-E3/4W.
| MBRF10100CT-JT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF10100CT-JT.pdf | |
| VBT1045CBP-E3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT1045CBP-E3/8W.pdf | |
| 30CTQ045STRL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 30CTQ045STRL.pdf | |
| 1PMT5921BE3/TR13 | Zener Diode 6.8V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5921BE3/TR13.pdf | |
| BZX79C9V1_T50R | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C9V1_T50R.pdf | |
| FJP5027RHTU | TRANS NPN 800V 3A TO-220 | FJP5027RHTU.pdf | |
| ADS42JB46IRGCT | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS42JB46IRGCT.pdf | |
| ADM6993X-AD-T-1 | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX/FX PHY Parallel Interface PG-BFQFP-128 | ADM6993X-AD-T-1.pdf | |
| MCP201T-E/SN | 1/1 Transceiver Half LIN 8-SOIC | MCP201T-E/SN.pdf | |
| LIF-UC120-SWG36ITR1K | USB Interface 36-WLCSP (2.1x2.1) | LIF-UC120-SWG36ITR1K.pdf | |
| 89HPES5T5ZBBCI8 | Switch Interfacing Interface 196-CABGA (15x15) | 89HPES5T5ZBBCI8.pdf | |
| TSC102IYPT | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-TSSOP | TSC102IYPT.pdf | |
| MCP6N16T-001E/MS | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6N16T-001E/MS.pdf | |
| LT1259IS#TRPBF | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 14-SO | LT1259IS#TRPBF.pdf | |
| LT1497CS8#TRPBF | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1497CS8#TRPBF.pdf |