| Manufacturer Part Number: | VF30120S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30120S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30120S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30120S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30120S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30120S-M3/4W is new and unused, you can buy VF30120S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30120S-M3/4W.
| SIS438DN-T1-GE3 | MOSFET N-CH 20V 16A PPAK 1212-8 | SIS438DN-T1-GE3.pdf | |
| RJH1CF4RDPQ-80#T2 | IGBT 1200V 40A 156.2W Through Hole TO-247 | RJH1CF4RDPQ-80#T2.pdf | |
| BA7082F-E2 | VCO IC 60MHz 16-SOIC (0.173", 4.40mm Width) | BA7082F-E2.pdf | |
| 8N4SV75LC-0159CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0159CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0115CDI | VCXO IC 175MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0115CDI.pdf | |
| ADAU1966WBSTZ | 24 Bit Digital to Analog Converter 16 80-LQFP (14x14) | ADAU1966WBSTZ.pdf | |
| EPM2210GF256C5 | IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA | EPM2210GF256C5.pdf | |
| PIC32MM0016GPL020T-I/SS | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP | PIC32MM0016GPL020T-I/SS.pdf | |
| PIC16C620A-40/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C620A-40/SS.pdf | |
| MAX7300ATI+T | I/O Expander 28 I²C, 2-Wire Serial 400kHz 28-TQFN (5x5) | MAX7300ATI+T.pdf | |
| NJM2171AR-TE1 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 10-VSP | NJM2171AR-TE1.pdf | |
| 74HCT244DB,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74HCT244DB,112.pdf | |
| CY74FCT373TSOCTG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | CY74FCT373TSOCTG4.pdf | |
| NLSV8T240MUTAG | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit 8 Channel 20-UDFN (4x2) | NLSV8T240MUTAG.pdf | |
| MIC708MY-TR | Supervisor Complementary 1 Channel 8-SOIC | MIC708MY-TR.pdf |