| Manufacturer Part Number: | VF30120SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30120SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30120SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30120SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30120SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30120SG-E3/4W is new and unused, you can buy VF30120SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30120SG-E3/4W.
| IDK03G65C5XTMA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 3A (DC) Surface Mount PG-TO263-2 | IDK03G65C5XTMA1.pdf | |
| JANTX1N6312US | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANTX1N6312US.pdf | |
| 1N5251B-TAP | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5251B-TAP.pdf | |
| 1N5350CE3/TR8 | Zener Diode 13V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5350CE3/TR8.pdf | |
| PDTC123EEF,115 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SC89 | PDTC123EEF,115.pdf | |
| MAX13326GUI/V+T | IC AUD LINE DVR DL AUTO 28TSSOP | MAX13326GUI/V+T.pdf | |
| 8T49N004A-039NLGI | IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN | 8T49N004A-039NLGI.pdf | |
| 8N3SV76LC-0069CDI8 | VCXO IC 250MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0069CDI8.pdf | |
| AD7894ARZ-3REEL | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7894ARZ-3REEL.pdf | |
| XC4013XL-3PQ160C | IC FPGA 129 I/O 160QFP | XC4013XL-3PQ160C.pdf | |
| PIC32MX130F064B-V/SP | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SPDIP | PIC32MX130F064B-V/SP.pdf | |
| MB9AF342NBPQC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A340NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB9AF342NBPQC-G-JNE2.pdf | |
| MAX13237EETE+T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TQFN (5x5) | MAX13237EETE+T.pdf | |
| EL5133IWZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | EL5133IWZ-T7.pdf | |
| MAX981ESA | Comparator with Voltage Reference Open Drain 8-SOIC | MAX981ESA.pdf |