| Manufacturer Part Number: | VF30120SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30120SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30120SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30120SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30120SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30120SG-M3/4W is new and unused, you can buy VF30120SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30120SG-M3/4W.
| JANTX1N3823D-1 | Zener Diode 3.9V 1W ±1% Through Hole DO-41 | JANTX1N3823D-1.pdf | |
| DS1085Z-10+ | IC ECONOSCILLATOR SYNTH 8-SOIC | DS1085Z-10+.pdf | |
| 8N4SV75LC-0185CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0185CDI.pdf | |
| AD5263BRU50-REEL7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C, SPI Interface 24-TSSOP | AD5263BRU50-REEL7.pdf | |
| EP20K60EFC324-2X | IC FPGA 196 I/O 324FBGA | EP20K60EFC324-2X.pdf | |
| LFSCM3GA25EP1-5FFA1020I | IC FPGA 476 I/O 1020BGA | LFSCM3GA25EP1-5FFA1020I.pdf | |
| MB89695BPFM-G-152-BNDE1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89695BPFM-G-152-BNDE1.pdf | |
| MAX3223CPWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3223CPWR.pdf | |
| ADM208EARS | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SSOP | ADM208EARS.pdf | |
| SN75DP122RTQR | DVI, HDMI Signal Switching Interface 56-QFN (8x8) | SN75DP122RTQR.pdf | |
| CD74HCT125M96 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | CD74HCT125M96.pdf | |
| ADG3243BRJ-R2 | Bus Switch 1 x 1:1 SOT-23-8 | ADG3243BRJ-R2.pdf | |
| PFS7524L | PFC IC Continuous Conduction (CCM) 22kHz ~ 123kHz eSIP-16G | PFS7524L.pdf | |
| BD6538G-TR | IC SWITCH USB HI SIDE 1CH 5SSOP | BD6538G-TR.pdf | |
| FT441AA | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 900mA SC-74A, SOT-753 | FT441AA.pdf |