| Manufacturer Part Number: | VFT1080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT1080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT1080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT1080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT1080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT1080S-E3/4W is new and unused, you can buy VFT1080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT1080S-E3/4W.
| BAT54AT-TP | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA Surface Mount SOT-523 | BAT54AT-TP.pdf | |
| AS1PD-M3/85A | DIODE AVALANCHE 200V 1.5A DO220 | AS1PD-M3/85A.pdf | |
| R9G20811ASOO | DIODE FAST REC R9G 1100A 800V | R9G20811ASOO.pdf | |
| BZX384B20-G3-08 | Zener Diode 20V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B20-G3-08.pdf | |
| L4004V5 | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251 | L4004V5.pdf | |
| BLF8G24LS-150GVQ | RF Mosfet LDMOS 28V 1.3A 2.3GHz ~ 2.4GHz 19dB 45W CDFM6 | BLF8G24LS-150GVQ.pdf | |
| EP4CE15F17C8N | IC FPGA 165 I/O 256FBGA | EP4CE15F17C8N.pdf | |
| SY88793VKI-TR | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88793VKI-TR.pdf | |
| 74F161ASC | IC BINARY COUNTER SYNC 16SOIC | 74F161ASC.pdf | |
| 74HC58DB,118 | AND/OR Gate Configurable 2 Circuit 10 Input (3, 3, 2, 2) Input 14-SSOP | 74HC58DB,118.pdf | |
| CY7C1512KV18-250BZC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1512KV18-250BZC.pdf | |
| ADM1191-2ARMZ-R7 | Monitoring, Digital Current PMIC 10-MSOP | ADM1191-2ARMZ-R7.pdf | |
| BD45251G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD45251G-TR.pdf | |
| XC6118C18BGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C18BGR-G.pdf | |
| MIC6315-44D3UY-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143 | MIC6315-44D3UY-TR.pdf |