| Manufacturer Part Number: | VFT2080S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT2080S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT2080S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT2080S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT2080S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT2080S-M3/4W is new and unused, you can buy VFT2080S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT2080S-M3/4W.
| MBRT50080R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 80V 500A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT50080R.pdf | |
| 2EZ20D5E3/TR12 | Zener Diode 20V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ20D5E3/TR12.pdf | |
| VS-ST330S16P0 | SCR 1600V 520A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST330S16P0.pdf | |
| 8521BYLNT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 500MHz 32-LQFP | 8521BYLNT.pdf | |
| 8N4SV75BC-0162CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0162CDI8.pdf | |
| ADSP-21488KSWZ-3B | IC CCD SIGNAL PROCESSOR 176LQFP | ADSP-21488KSWZ-3B.pdf | |
| MAX992ESA | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL 8-SOIC | MAX992ESA.pdf | |
| SN74ALVTH32244KR | Buffer, Non-Inverting 8 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | SN74ALVTH32244KR.pdf | |
| SN74S1050DRE4 | IC 12-BIT BUS TERM ARRAY16-SOIC | SN74S1050DRE4.pdf | |
| 24LC64FT-E/ST | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC64FT-E/ST.pdf | |
| R1EX25004ASA00A#S0 | IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8SOP | R1EX25004ASA00A#S0.pdf | |
| 71M6545-IGTR/F | IC ENERGY METER 3PHASE 64LQFP | 71M6545-IGTR/F.pdf | |
| LV8013T-A-MPB-E | IC BRIDGE DRIVER PAR TSSOP-24 | LV8013T-A-MPB-E.pdf | |
| X9530V14IZT1 | Laser Driver IC 1 Channel 3 V ~ 5.5 V 14-TSSOP | X9530V14IZT1.pdf | |
| MAX6833HXRD0+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6833HXRD0+T.pdf |