| Manufacturer Part Number: | VFT3080S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT3080S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT3080S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT3080S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT3080S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT3080S-M3/4W is new and unused, you can buy VFT3080S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT3080S-M3/4W.
| GBU8M-M3/45 | BRIDGE RECT GPP 8A 1000V GBU | GBU8M-M3/45.pdf | |
| NSBC144EDXV6T5G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBC144EDXV6T5G.pdf | |
| IXGH20N160 | IGBT 600V 40A Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH20N160.pdf | |
| SL28748ELI | IC CLOCK CALPELLA CK505 32QFN | SL28748ELI.pdf | |
| UDA1334TS/N1,118 | DAC, Audio 24 bit 100k I²S 16-SSOP | UDA1334TS/N1,118.pdf | |
| M2GL010-TQ144 | IC FPGA 84 I/O 144TQFP | M2GL010-TQ144.pdf | |
| EPF10K130EBC600-1 | IC FPGA 424 I/O 600BGA | EPF10K130EBC600-1.pdf | |
| MSP430FG6426IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430FG6426IPZR.pdf | |
| SP3222EEY-L/TR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | SP3222EEY-L/TR.pdf | |
| MAX9725BEBC+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 12-UCSP | MAX9725BEBC+T.pdf | |
| LMH6629SDE/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-WSON (3x3) | LMH6629SDE/NOPB.pdf | |
| M74HC14YRM13TR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO | M74HC14YRM13TR.pdf | |
| 74V1GU04STR | Inverter IC 1 Channel SOT-23-5 | 74V1GU04STR.pdf | |
| MCP8063T-E/MD | Motor Driver DMOS PWM 8-DFN-EP (4x4) | MCP8063T-E/MD.pdf | |
| TL7705ACD1013TRA | Supervisor Complementary 1 Channel 8-SO | TL7705ACD1013TRA.pdf |