| Manufacturer Part Number: | VFT4045BP-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10384 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 40A ITO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT4045BP-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT4045BP-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT4045BP-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT4045BP-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT4045BP-M3/4W is new and unused, you can buy VFT4045BP-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT4045BP-M3/4W.
| KBL610G | DIODE BRIDGE 1000V 6A KBL | KBL610G.pdf | |
| SB10015M-TL-W | DIODE SCHOTTKY 15V 1A 3MCPH | SB10015M-TL-W.pdf | |
| BZG05C16-E3-TR3 | Zener Diode 16V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C16-E3-TR3.pdf | |
| SMAJ4467E3/TR13 | Zener Diode 12V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ4467E3/TR13.pdf | |
| L138-FI-225-RC | MityDSP-L138F Embedded Module ARM926EJ-S, OMAP-L138 TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) 456MHz 8KB (Internal MPU), 256KB (Internal DSP), 128MB (External) 256MB (NAND), 8MB (NOR) | L138-FI-225-RC.pdf | |
| ATXMEGA64C3-ANR | AVR AVR® XMEGA® C3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATXMEGA64C3-ANR.pdf | |
| R5F107ACMSP#V0 | RL78 RL78/I1A Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 30-LSSOP | R5F107ACMSP#V0.pdf | |
| MB89697BPFM-G-184-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-184-BND.pdf | |
| SN74HC4851D | 1 Circuit IC Switch 8:1 195 Ohm 16-SOIC | SN74HC4851D.pdf | |
| 74LVC1G34FZ4-7 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output X2-DFN1410-6 | 74LVC1G34FZ4-7.pdf | |
| HV9910BNG-G | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 16-SOIC | HV9910BNG-G.pdf | |
| TPS3306-33DR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | TPS3306-33DR.pdf | |
| S-1200B41-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.1V 150mA SOT-23-5 | S-1200B41-M5T1U.pdf |