| Manufacturer Part Number: | VI10150S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI10150S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI10150S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI10150S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI10150S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI10150S-E3/4W is new and unused, you can buy VI10150S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI10150S-E3/4W.
| 1N5348A/TR12 | Zener Diode 11V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5348A/TR12.pdf | |
| 8N4Q001FG-0120CDI | Clock Oscillator IC 166.6667MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0120CDI.pdf | |
| Z86E0812PEG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (2K x 8) OTP | Z86E0812PEG.pdf | |
| PCM3002E | Stereo Audio Interface 20 b Serial 24-SSOP | PCM3002E.pdf | |
| THS4221DGN | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP-PowerPad | THS4221DGN.pdf | |
| BM2P032 | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-DIP | BM2P032.pdf | |
| MP5086GG-P | IC LOAD SWITCH 5.5V 7A | MP5086GG-P.pdf | |
| XC6123A238MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A238MG-G.pdf | |
| EMC2101-ACZT-TR | Fan Control, Temp Monitor -64°C ~ 127°C Internal and External Sensor 2-Wire SMBus Output 8-SOIC | EMC2101-ACZT-TR.pdf |