| Manufacturer Part Number: | VI10150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI10150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI10150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI10150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI10150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI10150SHM3/4W is new and unused, you can buy VI10150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI10150SHM3/4W.
| VCC105-14IO7 | SCR Module 1400V 180A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ECO-PAC2 | VCC105-14IO7.pdf | |
| DSA2001S0L | TRANS PNP 50V 0.1A MINI3 | DSA2001S0L.pdf | |
| IRF7750 | MOSFET 2P-CH 20V 4.7A 8-TSSOP | IRF7750.pdf | |
| IRFHS8342TRPBF | MOSFET N-CH 30V 8.8A PQFN | IRFHS8342TRPBF.pdf | |
| ALD810028SCLI | MOSFET QUAD SAB 2.8V EE 16SOIC | ALD810028SCLI.pdf | |
| 853S024AYLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1.5GHz 64-TQFP Exposed Pad | 853S024AYLF.pdf | |
| 8N4Q001FG-0145CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 200MHz, 333MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0145CDI8.pdf | |
| ATF750LVC-15JI | IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC | ATF750LVC-15JI.pdf | |
| ST7FLITES2Y0B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) FLASH | ST7FLITES2Y0B6.pdf | |
| PBASIC2CI/SS | IC MCU BS2 INTERPRTR CHIP 28SSOP | PBASIC2CI/SS.pdf | |
| MC7448HX1700LD | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.7GHz 360-FCCBGA (25x25) | MC7448HX1700LD.pdf | |
| TRSF3243CDWG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | TRSF3243CDWG4.pdf | |
| 74HCT367D,652 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SO | 74HCT367D,652.pdf | |
| CD74ACT574M | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CD74ACT574M.pdf | |
| SN74ABT821ANSRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO | SN74ABT821ANSRE4.pdf |