| Manufacturer Part Number: | VI20100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100SG-E3/4W is new and unused, you can buy VI20100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100SG-E3/4W.
| BZX84B7V5LT1 | Zener Diode 7.5V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84B7V5LT1.pdf | |
| SI4420DYTRPBF | MOSFET N-CH 30V 12.5A 8-SOIC | SI4420DYTRPBF.pdf | |
| IRFB3306GPBF | MOSFET N-CH 60V 160A TO-220AB | IRFB3306GPBF.pdf | |
| 8N4Q001EG-0106CDI | Clock Oscillator IC 125.009375MHz, 150MHz, 312.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0106CDI.pdf | |
| MAX127BEAI+T | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 8k I²C, Serial 28-SSOP | MAX127BEAI+T.pdf | |
| MAX126CEAX+ | Data Acquisition System (DAS) 14 bit 250k Parallel 36-SSOP | MAX126CEAX+.pdf | |
| MX674ALCWI+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SO | MX674ALCWI+T.pdf | |
| 5SGSMD4E2H29I3N | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGSMD4E2H29I3N.pdf | |
| DSPIC33FJ12MC202-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (12K x 8) FLASH 28-SOIC | DSPIC33FJ12MC202-I/SO.pdf | |
| MB96F657RBPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96650 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 416KB (416K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F657RBPMC-GSE1.pdf | |
| MAX222IN | 2/2 Transceiver Full RS232 18-PDIP | MAX222IN.pdf | |
| SN74AHC02D | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74AHC02D.pdf | |
| SN74LVT573DWR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74LVT573DWR.pdf | |
| BR24T128NUX-WTR | IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8VSON | BR24T128NUX-WTR.pdf | |
| CY7C1007BN-15VXC | IC SRAM 1MBIT 15NS 28SOJ | CY7C1007BN-15VXC.pdf |