| Manufacturer Part Number: | VI20100SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100SG-M3/4W is new and unused, you can buy VI20100SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100SG-M3/4W.
| JANTXV1N6621US | Diode Standard 440V 1.2A Surface Mount D-5A | JANTXV1N6621US.pdf | |
| PZM8.2NB3,115 | Zener Diode 8.2V 300mW ±2% Surface Mount SMT3 | PZM8.2NB3,115.pdf | |
| BC807-25-TP | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 | BC807-25-TP.pdf | |
| BSZ215CHXTMA1 | MOSFET N/P-CH 20V 8TDSON | BSZ215CHXTMA1.pdf | |
| JANTXV2N7225 | MOSFET N-CH | JANTXV2N7225.pdf | |
| EP20K300EQI240-2X | IC FPGA 152 I/O 240QFP | EP20K300EQI240-2X.pdf | |
| 5SGXEB6R2F43I2L | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB6R2F43I2L.pdf | |
| LFEC10E-4Q208C | IC FPGA 147 I/O 208QFP | LFEC10E-4Q208C.pdf | |
| PIC18F2680-E/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2680-E/SO.pdf | |
| PIC32MX795F512L-80V/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX795F512L-80V/BG.pdf | |
| PIC16F716-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F716-I/ML.pdf | |
| TLV320AIC3120IRHBR | Audio Interface 32 b I²C, Serial 32-VQFN (5x5) | TLV320AIC3120IRHBR.pdf | |
| AM26LV32CD | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | AM26LV32CD.pdf | |
| MAX2982GCD/V+ | Telecom IC Power Line Communication Modem (PLC) 128-LQFP (14x20) | MAX2982GCD/V+.pdf | |
| LMV1032UPX-06/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 4-DSBGA | LMV1032UPX-06/NOPB.pdf |