| Manufacturer Part Number: | VI20100SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100SGHM3/4W is new and unused, you can buy VI20100SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100SGHM3/4W.
| SE50PAB-M3/I | DIODE ESD | SE50PAB-M3/I.pdf | |
| T620022004DN | SCR Module 200V 315A Single Chassis Mount, 8" Wire Lead TO-200AB, A-PUK | T620022004DN.pdf | |
| AT-30511-BLKG | RF Transistor NPN 5.5V 8mA 100mW Surface Mount SOT-143 | AT-30511-BLKG.pdf | |
| SI4848DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 150V 2.7A 8-SOIC | SI4848DY-T1-GE3.pdf | |
| IPB052N04NGATMA1 | MOSFET N-CH 40V 70A TO263-3 | IPB052N04NGATMA1.pdf | |
| MAX188DCWP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-SOIC W | MAX188DCWP+.pdf | |
| ADC0808CCV/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 28-PLCC (11.51x11.51) | ADC0808CCV/NOPB.pdf | |
| MAX135EPI+ | 15 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Multi-Slope 28-PDIP | MAX135EPI+.pdf | |
| M4A3-64/32-7VNC | IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP | M4A3-64/32-7VNC.pdf | |
| MC74VHC4052DR2G | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SOIC | MC74VHC4052DR2G.pdf | |
| TLC27L4BIDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27L4BIDRG4.pdf | |
| LM393ADR | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM393ADR.pdf | |
| LMH0346MHX/NOPB | IC RECLOCKER HD/SD SDI 20-TSSOP | LMH0346MHX/NOPB.pdf | |
| SMV512K32HFG | IC SRAM 16MBIT 20NS 76CFP | SMV512K32HFG.pdf | |
| MIC2595R-1BM-TR | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel -48V 14-SOIC | MIC2595R-1BM-TR.pdf |