| Manufacturer Part Number: | VI20120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20120S-E3/4W is new and unused, you can buy VI20120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20120S-E3/4W.
| B2S-G | DIODE BRIDGE 200V 0.8A MBS | B2S-G.pdf | |
| VS-40HFLR60S02M | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HFLR60S02M.pdf | |
| FR604-T | Diode Standard 400V 6A Through Hole R-6 | FR604-T.pdf | |
| 1N5352BE3/TR12 | Zener Diode 15V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5352BE3/TR12.pdf | |
| 1N825A | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-7 | 1N825A.pdf | |
| FZT849TA | TRANS NPN 30V 7A SOT-223 | FZT849TA.pdf | |
| APT10035B2FLLG | MOSFET N-CH 1000V 28A T-MAX | APT10035B2FLLG.pdf | |
| ICS527R-04T | IC CLK SLICER PECL ZDB 28-SSOP | ICS527R-04T.pdf | |
| ADS6129IRGZT | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS6129IRGZT.pdf | |
| AD5122BRUZ10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 128 Taps SPI Interface 16-TSSOP | AD5122BRUZ10.pdf | |
| TMS320F28335ZHHA | C28x C2000™ C28x Delfino™ Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 512KB (256K x 16) FLASH 179-BGA MicroStar (12x12) | TMS320F28335ZHHA.pdf | |
| EFM8BB31F64G-B-QFN32 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-QFN (4x4) | EFM8BB31F64G-B-QFN32.pdf | |
| PIC12LCE518-04I/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 8-SOIJ | PIC12LCE518-04I/SM.pdf | |
| DSPIC33FJ32GS606-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ32GS606-E/PT.pdf | |
| SPC5674FF3MVR3 | e200z7 MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 264MHz 4MB (4M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27) | SPC5674FF3MVR3.pdf |