| Manufacturer Part Number: | VI20120SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20120SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20120SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20120SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20120SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20120SG-E3/4W is new and unused, you can buy VI20120SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20120SG-E3/4W.
| VS-40HFR120 | DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO203AB | VS-40HFR120.pdf | |
| UDZSTE-179.1B | Zener Diode 9.1V 200mW ±2% Surface Mount UMD2 | UDZSTE-179.1B.pdf | |
| SMZJ3791AHE3/52 | Zener Diode 12V 1.5W ±10% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3791AHE3/52.pdf | |
| S8006R | SCR 800V 6A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S8006R.pdf | |
| ADC101C021CIMKX/NOPB | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-6 | ADC101C021CIMKX/NOPB.pdf | |
| LFXP6C-4FN256I | IC FPGA 188 I/O 256FBGA | LFXP6C-4FN256I.pdf | |
| PIC16LF723A-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16LF723A-I/MV.pdf | |
| STM32W108HBU64TR | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 40QFN | STM32W108HBU64TR.pdf | |
| 10AS057N3F40E2SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1517-FCBGA (40x40) | 10AS057N3F40E2SG.pdf | |
| MAX4780ETE+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 1 Ohm 16-TQFN (3x3) | MAX4780ETE+T.pdf | |
| 71V321L35J8 | IC SRAM 16KBIT 35NS 52PLCC | 71V321L35J8.pdf | |
| SST25WF080-75-4I-SAF | IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SOIC | SST25WF080-75-4I-SAF.pdf | |
| IS42S16800E-7TL-TR | IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP | IS42S16800E-7TL-TR.pdf | |
| HV9803LG-G | LED Driver IC 1 Output Linear Analog, PWM Dimming 8-SOIC | HV9803LG-G.pdf | |
| AUR9705AGH | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1A SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | AUR9705AGH.pdf |