| Manufacturer Part Number: | VI20150SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20150SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20150SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20150SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20150SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20150SG-M3/4W is new and unused, you can buy VI20150SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20150SG-M3/4W.
| ISL9V5045S3ST_F085 | IGBT 480V 51A 300W Surface Mount D²PAK | ISL9V5045S3ST_F085.pdf | |
| LTC1605ISW#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | LTC1605ISW#PBF.pdf | |
| XC7VX485T-L2FFG1157E | IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA | XC7VX485T-L2FFG1157E.pdf | |
| LFSCM3GA115EP1-6FF1152I | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSCM3GA115EP1-6FF1152I.pdf | |
| PIC24HJ32GP302-I/MM | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | PIC24HJ32GP302-I/MM.pdf | |
| ADG749BKSZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 2:1 5 Ohm SC-70-6 | ADG749BKSZ-REEL7.pdf | |
| LT6106CS5#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit TSOT-23-5 | LT6106CS5#TRPBF.pdf | |
| W25Q256FVCIG | SPIFLASH 256M-BIT 4KB UNIFORM SE | W25Q256FVCIG.pdf | |
| CY7C1423SV18-250BZC | IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1423SV18-250BZC.pdf | |
| TDA21220AUMA1 | MOSFET DRIVER 40IQFN | TDA21220AUMA1.pdf | |
| LTC3607EMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 600mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3607EMSE#TRPBF.pdf | |
| MIC2212-PMYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 2.8V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2212-PMYML-TR.pdf |